Producent
Domów
Drewnianych
w technologii
szkieletowej

Start / Technologia

Technologia

Do wykonania elementów konstrukcyjnych wykorzystujemy drewno sosnowe i świerkowe klasy C24 pochodzące z tartaków z regionu Warmii i Mazur. Drewno konstrukcyjne jest doprowadzane do wilgotności 16%-18% w suszarniach komorowych. Po suszeniu materiał jest strugany czterostronnie oraz impregnowany metodą zanurzeniową (przeciwko korozji biologicznej i przeciwogniowo).

Konstrukcja drewniana ścian zewnętrznych prefabrykowana jest w zakładzie produkcyjnym. Przygotowywane są gotowe moduły co zapewnia dużą precyzję wymiarową i usprawnia proces montażu ścian na fundamencie. Dalsze prace wykończeniowe prowadzone są już bezpośrednio na placu budowy (tzn. wykonanie termoizolacji, obsadzenie okien i drzwi, wykonanie instalacji, położenie poszycia zewnętrznego i wewnętrznego ścian). Elementy konstrukcji dachu i stropu również są przygotowane w zakładzie. Ostateczny montaż na budowie jest szybki i dokładny. Dzięki częściowej prefabrykacji i systemowi montażu eliminuje się większość mostków termicznych co niemożliwe jest przy pełnej prefabrykacji ścian.

Jako poszycie elewacji stosujemy płyty {Knauf Aquapanel Outdoor - kliknij}, których właściwości poprawiają charakterystykę i trwałość budynku drewnianego w stosunku do typowej elewacji z poszyciem z płyt OSB3 i desek impregnowanych. Elewacja z płyt Aquapanel Outdoor pokrywana jest siatką zbrojeniową z włókna szklanego i klejem oraz otynkowana natryskowo tynkiem cienkowarstwowym akrylowym tzw. barankiem. W wersji energooszczędnej na płytę elewacyjną przyklejana jest dodatkowa termoizolacja ze styropianu. Pod poszyciem z płyt Aquapanel Outdoor wykonana jest delikatnie wentylowana szczelina (listwy startowe przy cokole oraz przy okapie) umożliwiająca „oddychanie" termoizolacji z wełny mineralnej i odprowadzenie wilgoci, która powstaje podczas użytkowania budynku i jako para wodna może w dłuższym okresie wnikać do warstwy ocieplenia poprzez niewielkie nieszczelności paroizolacji. Ze względu na wysoki koszt płyt elewacyjnych tylko nieliczni wykonawcy decydują się na ich zastosowanie i powszechnie stosują do poszycia elewacji wrażliwe na zawilgocenie płyty OSB3.

W budynkach mieszkalnych stosujemy jeszcze jedno rozwiązanie poprawiające parametry termiczne ścian zewnętrznych. Po wewnętrznej stronie konstrukcji ściany wykonujemy dodatkowy ruszt drewniany szerokości 5cm, który wypełniamy wełną mineralną. Takie rozwiązanie niweluje mostki termiczne, które stanowią słupki konstrukcji oraz pozwala na wygodne przeprowadzenie różnych instalacji w ścianach (np. przewody elektryczne w peszlach ognioochronnych, rurki wodne) bez ugniatania i zmniejszania grubości wełny mineralnej umieszczonej pomiędzy słupkami konstrukcji.

Dachy w budynkach mieszkalnych w większości wykonujemy w konstrukcji płatwiowo-kleszczowej umożliwiającej położenie pokrycia ciężkiego np. dachówki ceramicznej. Na konstrukcji zawsze wykonujemy pełne deskowanie dachu, które jest dobrym stężeniem więźby dachowej. Po deskowaniem stosujemy wentylowaną szczelinę (otwartą przy okapie oraz w kalenicy) oddzieloną od wełny mineralnej membraną paroprzepuszczalną. Na deskowaniu dachu układamy membranę dachową, łaty, kontrłaty i właściwe pokrycie z blachy profilowanej powlekanej (blachodachówka). Termoizolacja dachu wykonywana jest w dwóch warstwach. Główna warstwa wełny mineralnej grubości 15cm umieszczana jest pomiędzy krokwiami. Druga warstwa termoizolacji (o grubości 5 lub 15cm) umieszczana jest na ruszcie drewnianym lub metalowym pod krokwiami co niweluje mostki termiczne, którymi są krokwie.

 

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter - a w nim informacje o nowościach i aktualnych promocjach!

dzialki
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2017 KATALPA Ostróda
PROMOCJE 

Ta strona używa plików cookies (ciasteczek) w celach statystycznych. Dowiedz się więcej o ich używaniu i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce - zobacz.

Zamknij,

EU Cookie Directive Module Information