Domy energooszczędne

Domy energooszczędne

Domy Energooszczędne

Czym są domy energooszczędne?

Decydując się na budowę domu trzeba podjąć wiele decyzji, takich jak lokalizacja i wybór projektu. Wtedy też pada pytanie – czy warto zainwestować w budynek o niskim stopniu zużycia energii? Zalet realizacji takiego projektu jest sporo i znacznie przekraczają przeznaczone na to wydatki.

Standardowe budownictwo potrzebuje od 3 do 5 razy więcej energii w porównaniu do domów energooszczędnych. O tego typu budynkach możemy więc mówić dopiero w momencie, gdy pochłaniają mniej niż 70 kilowatogodziny na m2 na rok. W przypadku takich domów zużycie energii oscyluje między 30 a 70 kWh/m2 rocznie. Dla porównania domy pasywne to już jedynie 1 do 15 kWh/(m2*rok). Ponadto uwzględnia się również oszczędność w zwykłej codziennej eksploatacji budynku, np. oświetlenie czy użytkowanie przedmiotów domowego użytku wymagających prądu (lodówki, pralki itp.). Dzięki temu dom energooszczędny ogranicza emisję dwutlenku do atmosfery i staje się przyjazny dla środowiska i najbliższego otoczenia. To idealne rozwiązanie dla osób szukających równowagi w komforcie, oszczędnościach i ekologii.

Aby taki dom powstał, potrzebne są specjalne materiały oraz odpowiednia wiedza o technologii izolacji. Straty ciepła w zwykłych domach wynikają z różnych nieszczelności oraz sposobu wentylacji, ale są też powodowane przenikaniem ciepła przez przegrody zewnętrzne – takie jak okna czy balkony. Warto nadmienić jeszcze wielkość budynku i układ jego pomieszczeń. Domy energooszczędne powstają w taki sposób, by straty ciepła były jak najmniejsze, więc wiele rozwiązań będzie się znacznie różnić od tych wykorzystywanych w standardowym budownictwie.

Do cech charakterystycznych takich domów wliczają się:

– dobra izolacja przegród zewnętrznych,

– sprawna wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła,

– odpowiednio dopasowana instalacja grzewcza,

– brak mostków termicznych lub ich redukcja,

– lepszy bilans energetyczny.

Jakie są koszty budowy domu energooszczędnego i eksploatacji?

Jeszcze kilka lat temu koszt postawienia takiego domu był wyższy od standardowego nawet o 10%. Postęp w dziedzinie i wzrost popularności budownictwa domów energooszczędnych sprawiły, że nie przekracza on teraz kilku procent. Można spodziewać się, że dodatkowy wydatek na tego typu mieszkania zmniejszy się jeszcze wraz z upływem czasu.

Warto pamiętać, że koszt poniesiony na budowę zwraca się w trakcie eksploatacji domu. Odczujemy to przede wszystkim w porze jesienno-zimowej, gdy przyjdzie do płacenia rachunków za ogrzewanie. Mniejsze straty ciepła domu energooszczędnego pozwalają na zaoszczędzenie zużywanej w tym celu energii. W zależności od tego, z jakiego paliwa się korzysta, można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. W tym przypadku dodatkowe koszty poniesione na budowę zwrócą się w ciągu kilku lat. Domy energooszczędne przyczyniają się tak samo do ochrony środowiska, jak i własnego portfela.

Czym różnią się domy energooszczędne od zwykłych?

Różnice można zobaczyć już na etapie projektu. Plany budowy są oczywiście do uzgodnienia z firmą, ale żeby uzyskać roczne zużycie energii poniżej 70 kWh/m2 trzeba czasem pójść na pewne ustępstwa.

Im mniejszy dom, tym mniejsze będą wydatki związane z ogrzewaniem i lepiej utrzyma się w nich ciepło. Nie oznacza to jednak budowy domu energooszczędnego w rozmiarze kawalerki. Przy większych domach trzeba będzie po prostu zastosować inne technologie, ale to też wiąże się z większymi wydatkami, włącznie z tymi przeznaczonymi na ogrzewanie. Różnicę odczuje się już przy pierwszych rachunkach za ogrzewanie.

Nie bez znaczenia jest też kształt i odpowiednie ustawienie geograficzne domu energooszczędnego. Najlepszym rozwiązaniem jest plan prostokątny, ponieważ do największych strat ciepła dochodzi w narożnikach i załamaniach przegród. Zredukowanie ich polepszy szczelność domu. W odróżnieniu od zwykłych domów projekt zawsze uwzględnia rozmieszczenie pokojów tak, aby jak najwięcej korzystały ze światła słonecznego. To jeden z lepszych sposobów na ograniczenie zużycia energii. Z tego powodu w domach energooszczędnych największe okna są ustawione na południe. Na północy zaś można dobudować np. specjalnie przystosowany garaż z ocieplaną bramą. Wszystko to jest projektowane ze szczególnym uwzględnieniem wygody domowników.

Czy domy energooszczędne spełniają wymogi prawne?

Zgodnie z zaleceniami ministerialnymi niedługo wszystkie nowopowstające domy będą energooszczędne. Od 2021 roku dopuszczalne zużycie energii przez nowe budynki nie będzie mogło przekroczyć 70 kWh/m2 rocznie. Firma Katalpa wybiega naprzód tym oczekiwaniom. Dlatego warto zdecydować się na takie rozwiązanie już dziś, dzięki czemu dom nie straci w przyszłości na swojej wartości rynkowej.

Walory użytkowe domów energooszczędnych muszą zrównywać się z ich walorami estetycznymi, dlatego przy każdym projekcie jest pewne pole do naniesienia poprawek. Zachęcamy do zastanowienia się nad wyborem takiego domu. Nasza firma służy wszystkimi informacjami na ich temat i z chęcią podzielimy się tą wiedzą.